wtorek, 23 października 2012

Polska zajęła 55 miejsce w rankingu Doing Business

W publikowanym przez Bank Światowy rankingu Doing Business Polska zajęła 55 miejsce. Jest to awans w stosunku do roku poprzedniego o 7 miejsc.

W rankingu ocenianych jest 185 krajów pod względem dziesięciu różnych aspektów dotyczących zakładania małej i średniej wielkości działalności gospodarczej. W rankingu na rok 2013 Polska zajęła pozycję 55 (w zeszłym roku zajęliśmy pozycję 62).

Najgorzej oceniani jesteśmy w kwestiach dotyczących:
  • pozwoleń na budowę - 161 miejsce w rankingu, średnio na pozwolenie budowlane trzeba w Polsce czekać ponad 300 dni,
  • wykonanie przyłączy energii elektrycznej - 137 miejsce w rankingu, w Polsce na podłączenie budynku przemysłowego do sieci energetycznej trzeba czekać 180 dni, zaś koszt przyłączenia jest relatywnie wysoki.
  • rejestracji działalności gospodarczej - 124 miejsce w rankingu, czas oczekiwania na rejestrację działalności gospodarczej to ponad 30 dni.

Najlepiej wypadamy natomiast w kwestiach dotyczących:
  • łatwości dostępu do kredytu - 4 miejsce w rankingu,
  • postępowań upadłościowych - 37 miejsce w rankingu i jest to awans aż z 87 miejsca w stosunku do roku 2012.

W kategorii postępowań upadłościowych, awans z 87 miejsca na 37 jest spowodowany zmianą pojęcia postępowania upadłościowego stosowanego przez Bank Światowy w stosunku do Polski. W tegorocznej edycji rankingu, wprowadzone zostało rozróżnienie postępowania likwidacyjnego od układowego.

W raporcie Polska została pochwalona za wprowadzenie zadaniowego czasu pracy dla referendarzy w wydziałach ksiąg wieczystych, co zaowocowało podniesieniem wydajności pracy i skróceniem czasu oczekiwania na wpis.

Źródła:
[1] Raport Doing Business 2013 opracowany przez Bank Światowy 


1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o fajne rozwiązania ułatwiające prowadzenie średniej wielkości biznesu mogę polecić rozwiązania od microsoft partner. Mają w swojej ofercie zaawansowane systemy erp i crm. Zaletą jest ich nowoczesność, wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji i praca w chmurze. Myślę, że to jest właśnie przyszłość i warto iść w tę stronę.

    OdpowiedzUsuń